Dla rodziców

Drodzy Rodzice

DSCF1313-aWszyscy dbamy o to, aby zapewnić naszym dzieciom jak najlepszy rozwój. Dbamy o to co dzieci jedzą, w co się obierają, w jakich zajęciach uczestniczą. W jakim celu? Oczywiście po to, żeby nasze dzieci były szczęśliwe i dobrze przygotowane do życia i aby w przyszłości miały dobrze płatną pracę i nie musiały się martwic o pieniądze na życie.

Niestety, jeśli nie nauczymy naszych dzieci gospodarności i umiejętnego obchodzenia się z pieniędzmi, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jako dorosłe osoby będą mieć trudności finansowe, nawet pomimo wysokich zarobków. Jak temu zapobiec? Oczywiście ucząc dzieci czym są pieniądze i jak ich używać. Sprytna Świnka ma na celu pomóc rodzicom, opiekunom czy nauczycielom we wprowadzaniu dzieci w świat pieniędzy. Jest przeznaczona dla dzieci od lat 4 do 14.

DSCF1330-aDlaczego zaczynać tak wcześnie? W wieku 4 lat, a nawet sporo wcześniej, dzieci potrafią już doskonale rozróżniać marki produktów, głównie za sprawą reklam, które bombardują je każdego dnia informacjami o tym co jest fajne i co koniecznie muszą mieć. Reklamy uczą jak kupować pod wpływem impulsu te rzeczy, które akurat są pod ręką a nie te, które są potrzebne. Powinniśmy więc odpowiednio wcześnie uczyć nasze dzieci dobrych nawyków, żeby w przyszłości potrafiły świadomie decydować o własnych finansach, a nasz trud z pewnością zaprocentuje.

zeszytSkąd wiadomo czy to działa? Na edukację finansową we wczesnych etapach szkolnictwa stawiają najbogatsze kraje. Najlepszą rekomendacją jest oficjalne wprowadzenie nauki finansów za pomocą Sprytnej Świnki do szkół w takich krajach jak Szwajcaria , Niemcy, Australia , USA czy Kanada. Sprytna Świnka jest już również obecna w wielu milionach prywatnych gospodarstw domowych na całym świecie. Badania przeprowadzone w USA pokazują, że dzieci które uczyły się na temat finansów w programie Sprytnej Świnki rozsądniej podchodzą do kwestii wydawania pieniędzy oraz bardziej rozumieją znaczenie nagrody oddalonej w czasie (tzw. test pianki).